"Bir kuruluşun sahip olduğu yeri doldurulamaz tek sermaye; insanların bilgi ve yeteneğidir."
Andrew Carnegie
   
  FORE KAZIK
 

Fore kazıklar; sağlam olmayan bölgedeki düşey yükleri sağlam olan zemin-tabakaya ulaştırma işlemidir. Başka bir ifadeyle yapılacak bir yapı, bina, köprü, viyadük vb. yükü hesaplanır. Zemin etütünden zemin sınıflandırılır. Zemin, yapılacak yapıyı taşımayacak sağlamlıkta değil ise yapının otaracağı zeminin, altındaki yapı yükünü taşıyan zemine kazıklar vasıtasıyla yük transfer edilir. Standart çapları; 45, 65, 80, 100, 120, 150cm olan değişik çaplarda kazık imalatı yapılır. Bu çapların dışında da imalat yapılır ama özel imalata tabi olur. Ayrıca derin kazı destekleme yapılarında ve şev stabilitesi çözümlerinde rijit düşey elemanlara ihtiyaç olması halinde fore kazık imalatı yapılır. Hidrolik delici yardımı ile projede istenen çapa göre delgi / foraj yapılır. Foraj işleminden sonra donatı yerleştirilir. Yüksekten düşen betonun agregalarına ayrılmaması ve sulu zeminlerde betonun mukavetini yitirmemesi için trevi borusu yardımıyla kazık imalatı yapılır. Kohezyonsuz zeminlerde muhafaza (Casing-Keson) boruları sürülür.

ÇAKMA KAZIKLAR
Çakma kazık yönteminde, prekast olarak imal edilmiş betonarme kazıklar, çelik boru ve profiller, dizel çekiç kullanılarak zemine çakılır. Kazık çakılırken vincin gidajı ile projeye uygun eğim sağlanmaktadır.

Benzer olarak, çelik bir borunun ucu kapalı olarak zemine çakılması ve içine donatı indirilerek beton yerleştirilmesi metodu ile vibrex kazıklar imal edilir.

Bu yöntemde çelik boru bir vibro çekiç yardımıyla zeminden geri çekilir. Çakma kazıklar, kohezyonsuz zeminlerde sıkıştırmaya neden olduğu için konsolidasyon amacıyla da yapılmaktadır.

 
Tel: (0.216) 494 04 14 Faks: (0.216) 494 04 14 Gsm: (0.533) 388 75 63 Web: www.cetinlerzemin.com E-mail: info@cetinlerzemin.com
Copyright © 2011 ÇETİNLER ZEMİN MÜHENDİSLİĞİ Tüm hakları saklıdır. Tasarım Statu CW